חדשות האתר
06/2016 - ספרים חדשים
יצאו לאור שמונה ספרים חדשים!
 
 
אני, מו"ל

על ספרים שאני אוהב. על ספרים שאני מוציא לאור. וקצת יותר


יום חמישי, 8 בפברואר 2018

במכונית אדומה בדרך לחגורת האסטרואידים

ביום רביעי, 07/02/2018, רשמה חברת SpaceX של אילון מאסק ציון דרך היסטורי ושיגרה בהצלחה את Falcon Heavy - טיל חזק המיועד להטיס מטענים גדולים למרחקים גדולים. אלא שבשיגור הנוכחי המטען ששוגר היה דווקא קטן, אך סמלי - מכונית רודסטר אדומה מתוצרת טסלה, חברה נוספת שבבעלות מאסק. אביזרים סמליים נוספים ומחוות מתחום הספרות המדע הבדיונית נוספו למכונית. כך למשל בובה של אסטרונאוט (הלבושה בחליפת החלל שפיתחה SapceX) אוחזת בהגה ומאזינה לצלילי Space Oddity של דייוויד בואי. בנוסף, על צג המכונית כתוב "בלי פאניקה", מחווה לדאגלס אדמס מחבר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה".

התכנון המקורי היה להכניס את המכונית למסלול סביב מאדים. בפועל המכונית נמצאת במסלול שיביא אותה אל חגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק והיא צפויה לחלוף בסמוך לקרס, האסטרואיד הגדול ביותר בחגורה (קוטרו כ 900 קילומטרים). הרודסטר של מאסק צפויה לחלוף מבעד לחגורה ולהמשיך לנוע (ולהמשיך לנוע) במערכת השמש. הנה הציוץ של מאסק:
 

Third burn successful. Exceeded Mars orbit and kept going to the Asteroid Belt.לפני שתצפו בסרטונים המצורפים של השיגור ושל המכונית המשייטת בחלל, אתם מוזמנים לקרוא שלושה קטעים רלוונטיים מתוך ספר מדע בדיוני - הצי האבוד: גבורה, מאת ג'ק קמפבל.

הקטע הראשון מתייחס למרחקים (העצומים!) בתוך מערכת שמש (אחרת, לא שלנו, אבל מיליארד קילומטרים הם מיליארד קילומטרים והם קצת פחות ממרחקו של שבתאי מהשמש שלנו) ולחסרונות של הגברת המהירות.

הקטע השני מתייחס למתן הוראות ניווט בחלל (בעוד מיליון קילומטר פנה ימינה).

הקטע השלישי מתייחס לסיבות בגללן כשקרבות מתרחשים הם תמיד בסביבתו של כוכב.

"הסריקות הראשוניות לא איתרו ספינות בסביבה," דיווח אחד התורנים.
גירי הנהן שוב. לדיווח לא הייתה משמעות רבה. הם יצאו מנקודת הקפיצה במרחק של כמיליארד קילומטרים מקורבוס, אבל גירי כבר מזמן הפסיק לחשוב במושגים של קילומטרים בכל הנוגע למסע בחלל. במקום זאת הוא התעמק בנתונים העוסקים במרחק אור, שדיווחו כי הם נמצאים במרחק של שמונה שעות אור וחצי מהכוכב. אם הנתונים הישנים עד מאוד שעליהם הם מסתמכים אכן מדויקים, העולם המיושב העיקרי המקיף את קורבוס נמצא במרחק 1.2 שעות אור מהכוכב שלו. פירוש הדבר הוא שמה שחיישני הצי רואים ומנתחים בסביבות העולם הזה הוא תמונה שמלאו לה כבר הרבה יותר משבע שעות.
"כן. ההמתנה תמיד הייתה החלק הכי קשה מבחינתי," הודתה דסז'אני. "אנחנו יכולים לראות את האויב, אנחנו יודעים איפה הוא, ועדיין יעברו כמעט ארבע וחצי שעות עד שנגיע קרוב מספיק אל הבסיס הזה בעולם הרביעי כדי לכתוש אותו."
קול חדש השיב לה. "אתם יכולים לנוע מהר יותר." דסז'אני וגירי הסתובבו וראו שהנשיאה ריון עלתה על גשר הפיקוד של גבורה. ריון הביטה היישר אל גירי. "לא?"
גירי משך בכתפיו וניסה להתעלם מארשת הבוז שהוא ראה מזווית עינו על פניה של דסז'אני. "כן. אבל אני לא רוצה."
"למה לא?" ריון התקרבה אליהם, התיישבה במושב הריק המיועד למשקיפים ונחגרה בתנועות מדודות ומדויקות.
"מכיוון שבין השאר, ספינות הצי הזה מתקדמות גם ככה במהירות ממוצעת של עשירית ממהירות האור. אנחנו בחלל הרגיל ולפיכך כפופים לחוקים שלו. זה אומר שככל שנתקדם מהר יותר, כך מצבנו יהיה גרוע יותר כשניתקל באפקטים יחסותיים." ריון התבוננה בו, בעליל מצפה לפירוט, וגירי תהה עד כמה היא באמת יודעת ועד כמה היא בעצם בוחנת אותו. "אם לנסח את זה בצורה הפשוטה ביותר, הפרספקטיבה שלנו על כל מה שנמצא מחוץ לספינה הולכת ומתעוותת ככל שאנחנו מתקדמים מהר יותר. בעשירית ממהירות האור אנחנו עדיין יכולים להבין בצורה די מדויקת מה אנחנו רואים. ככל שאנחנו מתקרבים למהירות האור, נעשה קשה יותר לדעת איפה כל דבר באמת נמצא. מספיק קשה לי גם ככה להבין איפה האויב ממוקם ולאן הספינות שלו מתקדמות. הדבר האחרון שאני צריך זה גם לתהות איפה הספינות שלי."

***

"אתה יכול להסביר לי משהו, אם כך?" היא החוותה סביב במחווה מעורפלת. "כשנתת פקודות השתמשת במושגים של 'למעלה' ו'למטה', 'ימינה' ו'שמאלה', אבל ספינות הצי שלך פונות לכל הכיוונים. אתה נמצא עם הגב כלפי מטה יחסית לספינות של קפטן טולב, למשל. איך הם יודעים לאיזה כיוון אתה מתכוון?"
דסז'אני, שריון לא יכלה לראות מהמקום שהייתה בו, גלגלה עיניים לנוכח בורותה של הנשיאה, אבל גירי פשוט הצביע על התצוגה. "זאת מוסכמה סטנדרטית, גברתי הנשיאה, מוסכמה שכל חובל לומד בעל-פה. חייבים לבסס אותה כדי לתת מסגרת התייחסות משותפת בסביבה תלת-ממדית בלתי תחומה." הוא צייר בקווים כלליים את הצורה של מערכת קליבן. "בכל מערכת כוכבים יש מישור שבו כוכבי הלכת או שאר האובייקטים נעים במסלול היקפי. צד אחד של המישור הזה נקרא 'למעלה' והצד השני נקרא 'למטה'. אז למעלה ולמטה בתוך המערכת לא משתנים, ולא משנה לאיזה כיוון מופנית הספינה שלך. באופן דומה, הכיוון שפונה לעבר הכוכב הוא 'ימינה' והכיוון שפונה הרחק מהכוכב הוא 'שמאלה'."

***

"ומה אם נפגשים מחוץ למערכת כוכבים? במקום שאין בו שום נקודות התייחסות שכאלה?"
דסז'אני נראתה מוכת תדהמה. גם גירי היה המום מרוב הפתעה לשמע השאלה. אבל בעצם, מאיפה ריון אמורה לדעת? "זה לא קורה. איך יכולות שתי ספינות להיפגש בחלל הבין כוכבי? למה שהן יהיו שם, רחוק מדי מהכוכב הכי קרוב שיכול לשמש נקודת התייחסות? למה ששתי ספינות, או שני ציים, יילחמו היכן שאין שום סיבה להילחם? בלי שום דבר להגן עליו, שום דבר לתקוף, שום נקודות קפיצה או שערי היפרנט. הצד החלש יותר יכול פשוט לברוח עד אינסוף."
ריון הביטה בו בחזרה בהפתעה ניכרת. "אתם תמיד בוחרים להילחם?"
"ראית מה קרה בקורבוס. פשוט המשכנו להתקדם והסינדיקים לא הצליחו לתפוס אותנו לפני שעזבנו. החלל, אפילו בתוך מערכות כוכבים, הוא גדול מדי, ויחסית אליו ספינות הן עדיין אטיות מכדי שאפשר יהיה להכריח אותן להילחם אם אחד מהצדדים מסרב להשתתף בקרב ואי אפשר לחסום את דרכו כדי שלא יימלט. אם היינו רוצים להגן על אחד מכוכבי הלכת שבמערכת קורבוס או למנוע שימוש בנקודות הקפיצה שבה היינו נאלצים להישאר ולהילחם, אבל זה לא מה שקרה."
מבטה של ריון עבר אל התצוגה. "כמו שבחרתם להילחם כאן."

***

עוד פרטים על הספר והסדרה - בעמוד הספר .

***

 
המכונית משייטת בחלל


השיגור

 
 
 
 

 

 

© 2008 Aquatic - כל הזכויות שמורות
עיצוב: Template World

בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן